Cornell Dubilier Electronics 23FD3304-F
23FD3304-F picture photo
Mfg. Part Number
23FD3304-F
Brief Description
CAP FILM 4UF 10% 330VAC QC TERM
Datasheet Download
23FD3304-F.pdf
Availability of 23FD3304-F
QUANTITY
23FD3304-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 23FD3304-F
Internal Part NumberEIS-23FD3304-F
PackagingBulk
Capacitance4µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.125" Dia (53.98mm), Lip
Height - Seated (Max)2.880" (73.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23FD3304-F
Related Links23FD3, 23FD3304-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
23FD3304-F Details Description
Related parts for 23FD3304-F
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 780MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH OCT 3-ST 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL COVER datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 950MA 210 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf