Aries Electronics, Inc. 24-7XXXX-10
24-7XXXX-10 picture photo
Mfg. Part Number
24-7XXXX-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 24POS TIN
Datasheet Download
24-7XXXX-10.pdf
Availability of 24-7XXXX-10
QUANTITY
24-7XXXX-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 24-7XXXX-10
Internal Part NumberEIS-24-7XXXX-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series700 Elevator Strip-Line™
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)24 (1 x 24)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesElevated
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.150" (3.81mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24-7XXXX-10
Related Links24-7X, 24-7XXXX-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
24-7XXXX-10 Details Description
Related parts for 24-7XXXX-10
CAP CER 220PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 620MA 190 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS ALUM SOLDER CUP datasheet.pdf
TVS DIODE 105VWM 187VC DO204AC datasheet.pdf
FUSEHOLDER ADAPTER FOR 646 & 647 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS3700-114 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf