NMB Technologies Corp. 2408NL-05W-B19-L50
2408NL-05W-B19-L50 picture photo
Mfg. Part Number
2408NL-05W-B19-L50
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2408NL-05W-B19-L50.pdf
Availability of 2408NL-05W-B19-L50
QUANTITY
2408NL-05W-B19-L50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2408NL-05W-B19-L50
Internal Part NumberEIS-2408NL-05W-B19-L50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information2408NL-05W-B19-L50 Material
Standard Package120
Series2408NL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow10.9 CFM (0.309m³/min)
Static Pressure0.067 in H2O (16.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise22.5 dB
Power (Watts)0.96W
RPM2800 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2408NL-05W-B19-L50
Related Links2408NL-05, 2408NL-05W-B19-L50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2408NL-05W-B19-L50 Details Description
Related parts for 2408NL-05W-B19-L50
BOX ALUM GRAY 7.56"L X 4.37"W datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 4V X6S 0204 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 69MM datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf