Pulse Electronics Corporation 241-3-48A8
241-3-48A8 picture photo
Mfg. Part Number
241-3-48A8
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-3-48A8.pdf
Availability of 241-3-48A8
QUANTITY
241-3-48A8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-3-48A8
Internal Part NumberEIS-241-3-48A8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)48V
Current - Output (Max)50mA
Center TapYes
Power - Max2.4 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension52.32mm L x 30.23mm W
Height - Seated (Max)26.92mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241-3-48A8
Related Links241-3, 241-3-48A8 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
241-3-48A8 Details Description
Related parts for 241-3-48A8
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm), 0.125" (3.18mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.35A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
MINI CT MT REC ASSY 14P BLUR datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 39POS SNGL PCB datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf