Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTC220R
RNMF14FTC220R picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTC220R
Brief Description
RES 220 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTC220R.pdf
Availability of RNMF14FTC220R
QUANTITY
RNMF14FTC220R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTC220R
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTC220R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTC220R
Related LinksRNMF14, RNMF14FTC220R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTC220R Details Description
Related parts for RNMF14FTC220R
IDC CABLE - MKR50K/MC50M/MCS50K datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES MO 1W 430 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.9UH 1.3A 160 MOHM datasheet.pdf
RES 75.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SGE-245-2-1500 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 114MA 6.05 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 590MA 913 MOHM datasheet.pdf