Pulse Electronics Corporation 241-6-120A40
241-6-120A40 picture photo
Mfg. Part Number
241-6-120A40
Brief Description
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
241-6-120A40.pdf
Availability of 241-6-120A40
QUANTITY
241-6-120A40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 241-6-120A40
Internal Part NumberEIS-241-6-120A40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis-Tran
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)120V
Current - Output (Max)250mA
Center TapYes
Power - Max30 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension82.55mm L x 49.28mm W
Height - Seated (Max)42.93mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)241-6-120A40
Related Links241-6-, 241-6-120A40 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
241-6-120A40 Details Description
Related parts for 241-6-120A40
IC REG BOOST ADJ 1A 10MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf