TE Connectivity Raychem Circuit Protection 2410SFV1.00FM/125-2
2410SFV1.00FM/125-2 picture photo
Mfg. Part Number
2410SFV1.00FM/125-2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
2410SFV1.00FM/125-2.pdf
Availability of 2410SFV1.00FM/125-2
QUANTITY
2410SFV1.00FM/125-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2410SFV1.00FM/125-2
Internal Part NumberEIS-2410SFV1.00FM/125-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLED Lighting Solution Guide~
Featured Product2410 Fast-Acting SMT Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series2410
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2410 (6125 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.59
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
DC Cold Resistance0.093 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2410SFV1.00FM/125-2
2410SFV1.00FM/125-2 Details Description
Related parts for 2410SFV1.00FM/125-2
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
HALOGEN QUARTZ T-3 METAL 2PIN 6V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
ROUTER-FL MGUARD SMART2 VPN datasheet.pdf
15A GFCI PLGMNL25'5-15WR W/4RCPT datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 35 V datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf