Daburn 2451/38GN-500
2451/38GN-500 picture photo
Mfg. Part Number
2451/38GN-500
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 300V 38AWG GRN
Datasheet Download
2451/38GN-500.pdf
Availability of 2451/38GN-500
QUANTITY
2451/38GN-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2451/38GN-500
Internal Part NumberEIS-2451/38GN-500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2451
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge38 AWG
Conductor Strand7/46
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.009" (0.22mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.0019" (0.048mm)
Length500' (152.44m)
Voltage300V
Operating Temperature-90°C ~ 250°C
Jacket ColorGreen
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2451/38GN-500
Related Links2451/3, 2451/38GN-500 Datasheet, Daburn Distributor
2451/38GN-500 Details Description
Related parts for 2451/38GN-500
IDC CABLE - MSR26K/MC26M/MCF26K datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
FAN AXIAL 225X80MM BALL 115VAC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A 2MM T/H TIN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 32POS datasheet.pdf
ISO MINI TERMINAL 0.5-0.8MM datasheet.pdf
RES SMD 1.06KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf