Vishay Spectrol 248BBHS0XB25502MA
248BBHS0XB25502MA picture photo
Mfg. Part Number
248BBHS0XB25502MA
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
248BBHS0XB25502MA.pdf
Availability of 248BBHS0XB25502MA
QUANTITY
248BBHS0XB25502MA Order Process
Ship out your order
Specifications of 248BBHS0XB25502MA
Internal Part NumberEIS-248BBHS0XB25502MA
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series248
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)248BBHS0XB25502MA
Related Links248BBHS0, 248BBHS0XB25502MA Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
248BBHS0XB25502MA Details Description
Related parts for 248BBHS0XB25502MA
CABLE COAX PLEN RG58 19AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.69"L X 7.69"W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5.08MM 8POS PCB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT HNG LVR datasheet.pdf