Microchip Technology DSC1101DM1-020.0000
DSC1101DM1-020.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101DM1-020.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101DM1-020.0000.pdf
Availability of DSC1101DM1-020.0000
QUANTITY
DSC1101DM1-020.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101DM1-020.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1101DM1-020.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101DM1-020.0000
Related LinksDSC1101DM, DSC1101DM1-020.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101DM1-020.0000 Details Description
Related parts for DSC1101DM1-020.0000
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 16.5A 4.9 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO252-3 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
PRSSR TRNS -1TO9BR 0-5V DIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf