United Chemi-Con APXE160ARA331MJA0G
APXE160ARA331MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
APXE160ARA331MJA0G
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
APXE160ARA331MJA0G.pdf
Availability of APXE160ARA331MJA0G
QUANTITY
APXE160ARA331MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXE160ARA331MJA0G
Internal Part NumberEIS-APXE160ARA331MJA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.35A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXE160ARA331MJA0G
Related LinksAPXE160AR, APXE160ARA331MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXE160ARA331MJA0G Details Description
Related parts for APXE160ARA331MJA0G
CAP CER 1.5UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 35PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 620MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf