Grayhill, Inc. 24B36-01-1-03N
24B36-01-1-03N picture photo
Mfg. Part Number
24B36-01-1-03N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SNGL SP 3POS PLAST
Datasheet Download
24B36-01-1-03N.pdf
Availability of 24B36-01-1-03N
QUANTITY
24B36-01-1-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 24B36-01-1-03N
Internal Part NumberEIS-24B36-01-1-03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series24
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length7.92mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel14.68mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque12 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24B36-01-1-03N
Related Links24B36-0, 24B36-01-1-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
24B36-01-1-03N Details Description
Related parts for 24B36-01-1-03N
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.3 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 32HTSSOP datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
LENS SPOT BASE REBEL 5DEG datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
BARREL CONN 2.1MM SPLITTER datasheet.pdf