Vishay/Dale ALSR0510R00JE12
ALSR0510R00JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR0510R00JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR0510R00JE12.pdf
Availability of ALSR0510R00JE12
QUANTITY
ALSR0510R00JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR0510R00JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR0510R00JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR0510R00JE12
Related LinksALSR051, ALSR0510R00JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR0510R00JE12 Details Description
Related parts for ALSR0510R00JE12
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf