Cornell Dubilier Electronics 24FB4470-F
24FB4470-F picture photo
Mfg. Part Number
24FB4470-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 70UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
24FB4470-F.pdf
Availability of 24FB4470-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
24FB4470-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 24FB4470-F
Internal Part NumberEIS-24FB4470-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance70µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.625" Dia (66.68mm), Lip
Height - Seated (Max)5.000" (127.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24FB4470-F
Related Links24FB4, 24FB4470-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
24FB4470-F Details Description
Related parts for 24FB4470-F
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 11.7A 13 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 25POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 47UF 4V X5R 0805 datasheet.pdf