Bel Fuse Inc. 24IMX70-24-24-0IG
24IMX70-24-24-0IG picture photo
Mfg. Part Number
24IMX70-24-24-0IG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2X24V 70W
Datasheet Download
24IMX70-24-24-0IG.pdf
Availability of 24IMX70-24-24-0IG
QUANTITY
24IMX70-24-24-0IG Order Process
Ship out your order
Specifications of 24IMX70-24-24-0IG
Internal Part NumberEIS-24IMX70-24-24-0IG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX70
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)15V
Voltage - Input (Max)33.6V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.3A, 1.3A
Power (Watts) - Manufacture Series70W
Voltage - Isolation2.1kV (2100V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case19-DIP Module (17 Leads)
Size / Dimension3.00" L x 2.50" W x 0.49" H (76.2mm x 63.5mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max62W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24IMX70-24-24-0IG
Related Links24IMX70-, 24IMX70-24-24-0IG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
24IMX70-24-24-0IG Details Description
Related parts for 24IMX70-24-24-0IG
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 800MA 100 MOHM datasheet.pdf
PNL MNT 12V BLUE 3MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf