Microchip Technology 24LC16BHT-I/ST
24LC16BHT-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
24LC16BHT-I/ST
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
24LC16BHT-I/ST.pdf
Availability of 24LC16BHT-I/ST
QUANTITY
24LC16BHT-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC16BHT-I/ST
Internal Part NumberEIS-24LC16BHT-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Report Revsion 15/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC16BHT-I/ST
Related Links24LC16B, 24LC16BHT-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC16BHT-I/ST Details Description
Related parts for 24LC16BHT-I/ST
WASHER FLAT #4 STEEL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 10MA 1.55 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 3W DO214AA datasheet.pdf