Microchip Technology 24LC16BT-I/MC
24LC16BT-I/MC picture photo
Mfg. Part Number
24LC16BT-I/MC
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DFN
Datasheet Download
24LC16BT-I/MC.pdf
Availability of 24LC16BT-I/MC
QUANTITY
24LC16BT-I/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC16BT-I/MC
Internal Part NumberEIS-24LC16BT-I/MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC16BT-I/MC
Related Links24LC16, 24LC16BT-I/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC16BT-I/MC Details Description
Related parts for 24LC16BT-I/MC
IDC CABLE - MKR16K/MC16F/MPD16K datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 38POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf
QTIDY datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 1.9A SOT223 datasheet.pdf