Littelfuse 24LT100SSU
24LT100SSU picture photo
Mfg. Part Number
24LT100SSU
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 24V 1.00A STRAP
Datasheet Download
24LT100SSU.pdf
Availability of 24LT100SSU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
24LT100SSU Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LT100SSU
Internal Part NumberEIS-24LT100SSU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® LT
PackagingBulk
Voltage - Max24V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1A
Current - Trip (It)2.5A
R Min/Max0.130 ~ 0.260 Ohm
Time to Trip7s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LT100SSU
Related Links24LT1, 24LT100SSU Datasheet, Littelfuse Distributor
24LT100SSU Details Description
Related parts for 24LT100SSU
BUTT SPLICE NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
CONN HOUSING 48POS 2MM W/KEY datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 5A TO-263 datasheet.pdf
SCS FOAM 53 X 100 X 160MM LONG datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 850MA 380 MOHM datasheet.pdf
TWT,STR,SNB,USF,PSA datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 29 AWG 100 FT GY datasheet.pdf