API Delevan 2500R-38J
2500R-38J picture photo
Mfg. Part Number
2500R-38J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.6MH 74MA 26 OHM TH
Datasheet Download
2500R-38J.pdf
Availability of 2500R-38J
QUANTITY
2500R-38J Order Process
Ship out your order
Specifications of 2500R-38J
Internal Part NumberEIS-2500R-38J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2500R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance1.6mH
Tolerance±5%
Current Rating74mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)26 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant2.3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2500R-38J
Related Links2500, 2500R-38J Datasheet, API Delevan Distributor
2500R-38J Details Description
Related parts for 2500R-38J
ENCODER OPTICAL ROTARY HORZ PC datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 4.96" datasheet.pdf
RES 35 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 45 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
AIR GUN IONIZED 220/230V datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL 250MSPS 68-QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC VIDEO CLK SYNTHESIZER 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf