API Delevan 2500R-60H
2500R-60H picture photo
Mfg. Part Number
2500R-60H
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 59MA 48 OHM TH
Datasheet Download
2500R-60H.pdf
Availability of 2500R-60H
QUANTITY
2500R-60H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2500R-60H
Internal Part NumberEIS-2500R-60H
Material - CoreIron
Inductance4.7mH
Tolerance±3%
Current Rating59mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)48 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant1.35MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2500R-60H
Related Links2500, 2500R-60H Datasheet, API Delevan Distributor
2500R-60H Details Description
Related parts for 2500R-60H
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOEIAJ datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1800V 250A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
WIRE GUIDE - EXIT SIDE datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SC59 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf