Rubycon 250LLE6.8MEFC8X11.5
250LLE6.8MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
250LLE6.8MEFC8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250LLE6.8MEFC8X11.5.pdf
Availability of 250LLE6.8MEFC8X11.5
QUANTITY
250LLE6.8MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250LLE6.8MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-250LLE6.8MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLLE
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current68mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250LLE6.8MEFC8X11.5
Related Links250LLE6.8, 250LLE6.8MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
250LLE6.8MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 250LLE6.8MEFC8X11.5
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS-232 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
350 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf