Rubycon 250LSQ4700MEFC64X99
250LSQ4700MEFC64X99 picture photo
Mfg. Part Number
250LSQ4700MEFC64X99
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
250LSQ4700MEFC64X99.pdf
Availability of 250LSQ4700MEFC64X99
QUANTITY
250LSQ4700MEFC64X99 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250LSQ4700MEFC64X99
Internal Part NumberEIS-250LSQ4700MEFC64X99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLSQ
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.3A
Impedance-
Lead Spacing1.110" (28.20mm)
Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250LSQ4700MEFC64X99
Related Links250LSQ470, 250LSQ4700MEFC64X99 Datasheet, Rubycon Distributor
250LSQ4700MEFC64X99 Details Description
Related parts for 250LSQ4700MEFC64X99
CAP CER 180PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 5% 1206 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/16/90LR SN OR BX datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 1.3A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 14W datasheet.pdf