Rubycon 250MXG270MEFCSN22X25
250MXG270MEFCSN22X25 picture photo
Mfg. Part Number
250MXG270MEFCSN22X25
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250MXG270MEFCSN22X25.pdf
Availability of 250MXG270MEFCSN22X25
QUANTITY
250MXG270MEFCSN22X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250MXG270MEFCSN22X25
Internal Part NumberEIS-250MXG270MEFCSN22X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250MXG270MEFCSN22X25
Related Links250MXG270M, 250MXG270MEFCSN22X25 Datasheet, Rubycon Distributor
250MXG270MEFCSN22X25 Details Description
Related parts for 250MXG270MEFCSN22X25
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 20-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV ADJ 8SOEIAJ datasheet.pdf
CONTROL TEMP SS/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 40A 480VAC 300VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf