Rubycon 250VXG220MEFCSN22X25
250VXG220MEFCSN22X25 picture photo
Mfg. Part Number
250VXG220MEFCSN22X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250VXG220MEFCSN22X25.pdf
Availability of 250VXG220MEFCSN22X25
QUANTITY
250VXG220MEFCSN22X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250VXG220MEFCSN22X25
Internal Part NumberEIS-250VXG220MEFCSN22X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250VXG220MEFCSN22X25
Related Links250VXG220M, 250VXG220MEFCSN22X25 Datasheet, Rubycon Distributor
250VXG220MEFCSN22X25 Details Description
Related parts for 250VXG220MEFCSN22X25
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf