Rubycon 250VXG470MEFCSN30X25
250VXG470MEFCSN30X25 picture photo
Mfg. Part Number
250VXG470MEFCSN30X25
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250VXG470MEFCSN30X25.pdf
Availability of 250VXG470MEFCSN30X25
QUANTITY
250VXG470MEFCSN30X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250VXG470MEFCSN30X25
Internal Part NumberEIS-250VXG470MEFCSN30X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.34A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250VXG470MEFCSN30X25
Related Links250VXG470M, 250VXG470MEFCSN30X25 Datasheet, Rubycon Distributor
250VXG470MEFCSN30X25 Details Description
Related parts for 250VXG470MEFCSN30X25
IC SUPERVISOR 4.63V SOT23-6 datasheet.pdf
IC BUS REG TRI-ST 8STG 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 40UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf