Rubycon 250VXH330MEFCSN22X30
250VXH330MEFCSN22X30 picture photo
Mfg. Part Number
250VXH330MEFCSN22X30
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250VXH330MEFCSN22X30.pdf
Availability of 250VXH330MEFCSN22X30
QUANTITY
250VXH330MEFCSN22X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250VXH330MEFCSN22X30
Internal Part NumberEIS-250VXH330MEFCSN22X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.37A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250VXH330MEFCSN22X30
Related Links250VXH330M, 250VXH330MEFCSN22X30 Datasheet, Rubycon Distributor
250VXH330MEFCSN22X30 Details Description
Related parts for 250VXH330MEFCSN22X30
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN datasheet.pdf
IC DVR MOSFET N-CH QUAD 20-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 6.3MM TERM datasheet.pdf
USB A TO MINI B 1.5M WHITE datasheet.pdf
RES 18 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 60A DO5 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf