Rubycon 250VXR1000MEFCSN35X40
250VXR1000MEFCSN35X40 picture photo
Mfg. Part Number
250VXR1000MEFCSN35X40
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250VXR1000MEFCSN35X40.pdf
Availability of 250VXR1000MEFCSN35X40
QUANTITY
250VXR1000MEFCSN35X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250VXR1000MEFCSN35X40
Internal Part NumberEIS-250VXR1000MEFCSN35X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXR
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250VXR1000MEFCSN35X40
Related Links250VXR1000, 250VXR1000MEFCSN35X40 Datasheet, Rubycon Distributor
250VXR1000MEFCSN35X40 Details Description
Related parts for 250VXR1000MEFCSN35X40
OUTPUT MODULE DC X4 20MA 15VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 4SLOT 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf