Rubycon 250YXA10MEFC10X16
250YXA10MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
250YXA10MEFC10X16
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250YXA10MEFC10X16.pdf
Availability of 250YXA10MEFC10X16
QUANTITY
250YXA10MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250YXA10MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-250YXA10MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250YXA10MEFC10X16
Related Links250YXA10, 250YXA10MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
250YXA10MEFC10X16 Details Description
Related parts for 250YXA10MEFC10X16
CONN T-TAP .250 FMALE 12AWG datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RECPT 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8.13MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
WDK LD/35 48VDC RD TP- datasheet.pdf