Rubycon 250YXF33MEFC12.5X25
250YXF33MEFC12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
250YXF33MEFC12.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250YXF33MEFC12.5X25.pdf
Availability of 250YXF33MEFC12.5X25
QUANTITY
250YXF33MEFC12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250YXF33MEFC12.5X25
Internal Part NumberEIS-250YXF33MEFC12.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250YXF33MEFC12.5X25
Related Links250YXF33M, 250YXF33MEFC12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
250YXF33MEFC12.5X25 Details Description
Related parts for 250YXF33MEFC12.5X25
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
LLP 6.35/90/17 BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf