Vishay/Dale RWR74N59R0FRBSL
RWR74N59R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74N59R0FRBSL
Brief Description
RES 59 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74N59R0FRBSL.pdf
Availability of RWR74N59R0FRBSL
QUANTITY
RWR74N59R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74N59R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74N59R0FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74N59R0FRBSL
Related LinksRWR74N5, RWR74N59R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74N59R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR74N59R0FRBSL
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 14TSSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OTP 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 64PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 2% DFN datasheet.pdf
AVM3 (PS) SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf