API Delevan 2512R-102G
2512R-102G picture photo
Mfg. Part Number
2512R-102G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.64A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
2512R-102G.pdf
Availability of 2512R-102G
QUANTITY
2512R-102G Order Process
Ship out your order
Specifications of 2512R-102G
Internal Part NumberEIS-2512R-102G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2512R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±2%
Current Rating1.64A
Current - Saturation1.23A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2512R-102G
Related Links2512R, 2512R-102G Datasheet, API Delevan Distributor
2512R-102G Details Description
Related parts for 2512R-102G
RES SMD 100K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 49.5W 3.3V 15A datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO-214A datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
6800UF 50V 30X30MM 85C 5000H datasheet.pdf