Johanson Technology Inc. 251R14S120JV4Y
251R14S120JV4Y picture photo
Mfg. Part Number
251R14S120JV4Y
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
251R14S120JV4Y.pdf
Availability of 251R14S120JV4Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
251R14S120JV4Y Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R14S120JV4Y
Internal Part NumberEIS-251R14S120JV4Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R14S120JV4Y
Related Links251R14S, 251R14S120JV4Y Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R14S120JV4Y Details Description
Related parts for 251R14S120JV4Y
SOCKET ADAPTER SSOP TO 28DIP 0.3 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC SMD datasheet.pdf
RES MO 1W 300 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 82MM datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 USB datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LED COB CX1510 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf