CTS Electronic Components 252A103B50TB
252A103B50TB picture photo
Mfg. Part Number
252A103B50TB
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 10K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252A103B50TB.pdf
Availability of 252A103B50TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252A103B50TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A103B50TB
Internal Part NumberEIS-252A103B50TB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL252 Series Mini Joystick 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series252
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle50°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A103B50TB
Related Links252A10, 252A103B50TB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A103B50TB Details Description
Related parts for 252A103B50TB
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8VSP datasheet.pdf
VINYL 3LAYER BLUE .125 36X50' datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 3.52 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO216AA datasheet.pdf