CTS Electronic Components 252A124A40TB
252A124A40TB picture photo
Mfg. Part Number
252A124A40TB
Brief Description
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252A124A40TB.pdf
Availability of 252A124A40TB
QUANTITY
252A124A40TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A124A40TB
Internal Part NumberEIS-252A124A40TB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±10%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle40°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A124A40TB
Related Links252A12, 252A124A40TB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A124A40TB Details Description
Related parts for 252A124A40TB
TIE CABLE PAN-TY 120LB 30.5" datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
SENSOR IC MTRX TOUCH16KEY 28-QFN datasheet.pdf
RES 16 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 10V Y5V 0201 datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 550MA 490 MOHM datasheet.pdf