CTS Electronic Components 252A124B60NA
252A124B60NA picture photo
Mfg. Part Number
252A124B60NA
Brief Description
POT JOYSTICK 120K OHM
Datasheet Download
252A124B60NA.pdf
Availability of 252A124B60NA
QUANTITY
252A124B60NA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A124B60NA
Internal Part NumberEIS-252A124B60NA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)