CTS Electronic Components 252B104B50TB
252B104B50TB picture photo
Mfg. Part Number
252B104B50TB
Brief Description
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252B104B50TB.pdf
Availability of 252B104B50TB
QUANTITY
252B104B50TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252B104B50TB
Internal Part NumberEIS-252B104B50TB
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle50°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.957" H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252B104B50TB
Related Links252B10, 252B104B50TB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252B104B50TB Details Description
Related parts for 252B104B50TB
CONN HEADER 11POS SGL PCB 30GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 115UH 670MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALLMT PINS datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE DSUB 25POS FML-2X14POS 5M datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 13POS datasheet.pdf