Illinois Capacitor 255PHC250K
255PHC250K picture photo
Mfg. Part Number
255PHC250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.5UF 10% 250V AXIAL
Datasheet Download
255PHC250K.pdf
Availability of 255PHC250K
QUANTITY
255PHC250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 255PHC250K
Internal Part NumberEIS-255PHC250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance2.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.610" Dia x 1.142" L (15.50mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)255PHC250K
Related Links255PH, 255PHC250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
255PHC250K Details Description
Related parts for 255PHC250K
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 61V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 260VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 5.5KV 40A RESIN datasheet.pdf