Microchip Technology 25AA040AT-I/MC
25AA040AT-I/MC picture photo
Mfg. Part Number
25AA040AT-I/MC
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8DFN
Datasheet Download
25AA040AT-I/MC.pdf
Availability of 25AA040AT-I/MC
QUANTITY
25AA040AT-I/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA040AT-I/MC
Internal Part NumberEIS-25AA040AT-I/MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA040AT-I/MC
Related Links25AA040, 25AA040AT-I/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA040AT-I/MC Details Description
Related parts for 25AA040AT-I/MC
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
TIMER POWER-OFF DELAY 11PIN datasheet.pdf
LIGHT BAR 660NM RED 19.05X3.81MM datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf