Microchip Technology 25AA512-I/MF
25AA512-I/MF picture photo
Mfg. Part Number
25AA512-I/MF
Brief Description
IC EEPROM 512KBIT 20MHZ 8DFN
Datasheet Download
25AA512-I/MF.pdf
Availability of 25AA512-I/MF
QUANTITY
25AA512-I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA512-I/MF
Internal Part NumberEIS-25AA512-I/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-S (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA512-I/MF
Related Links25AA51, 25AA512-I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA512-I/MF Details Description
Related parts for 25AA512-I/MF
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 2008 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 40V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 400MW DO35 datasheet.pdf