JST Sales America Inc. 25FLZ-RSM1-TB
25FLZ-RSM1-TB picture photo
Mfg. Part Number
25FLZ-RSM1-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
25FLZ-RSM1-TB.pdf
Availability of 25FLZ-RSM1-TB
QUANTITY
25FLZ-RSM1-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 25FLZ-RSM1-TB
Internal Part NumberEIS-25FLZ-RSM1-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFLZ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions25
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25FLZ-RSM1-TB
Related Links25FLZ-, 25FLZ-RSM1-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
25FLZ-RSM1-TB Details Description
Related parts for 25FLZ-RSM1-TB
CONN AC POWER RECEPT 15A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
RES 374K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 25MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
FUSE FAST MIDGET 4A 600 VAC datasheet.pdf