| Internal Part Number | EIS-25LC040AT-I/MC | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound Update 18/Feb/2015 Lead Frame Update 29/Jun/2015 | |
| PCN Assembly/Origin | Lead Frame Update 16/Feb/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 3,300 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 4K (512 x 8) | |
| Speed | 10MHz | |
| Interface | SPI Serial | |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |