Microchip Technology 25LC256-E/P
25LC256-E/P picture photo
Mfg. Part Number
25LC256-E/P
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8DIP
Datasheet Download
25LC256-E/P.pdf
Availability of 25LC256-E/P
QUANTITY
25LC256-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC256-E/P
Internal Part NumberEIS-25LC256-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Qualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 04/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC256-E/P
Related Links25LC2, 25LC256-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC256-E/P Details Description
Related parts for 25LC256-E/P
CONN EUROCARD RANG 78+2 POS PCB datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1500UF 3V 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 20MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 45W datasheet.pdf
150000UF 60V 76X219 85C ST datasheet.pdf