Microchip Technology 25LC256X-I/ST
25LC256X-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
25LC256X-I/ST
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
25LC256X-I/ST.pdf
Availability of 25LC256X-I/ST
QUANTITY
25LC256X-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC256X-I/ST
Internal Part NumberEIS-25LC256X-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC256X-I/ST
Related Links25LC25, 25LC256X-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC256X-I/ST Details Description
Related parts for 25LC256X-I/ST
IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 6UDFN datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 2POS VERT TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
ICL 33 OHM 20% 1.3A 8MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf