Rubycon 25YXA220MEFCTA8X11.5
25YXA220MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
25YXA220MEFCTA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXA220MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 25YXA220MEFCTA8X11.5
QUANTITY
25YXA220MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXA220MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-25YXA220MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXA220MEFCTA8X11.5
Related Links25YXA220ME, 25YXA220MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXA220MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 25YXA220MEFCTA8X11.5
FUSE BRD MNT 4A 125VAC 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SW ROTRY DP 1/4A SOLDER TERM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
IP CORE10/100 UNLIMITED RTL datasheet.pdf
T8321A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
4.2MM WTB RAHDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 6P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf