Rubycon 25ZL330MEFCTA8X16
25ZL330MEFCTA8X16 picture photo
Mfg. Part Number
25ZL330MEFCTA8X16
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZL330MEFCTA8X16.pdf
Availability of 25ZL330MEFCTA8X16
QUANTITY
25ZL330MEFCTA8X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZL330MEFCTA8X16
Internal Part NumberEIS-25ZL330MEFCTA8X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current995mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZL330MEFCTA8X16
Related Links25ZL330M, 25ZL330MEFCTA8X16 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZL330MEFCTA8X16 Details Description
Related parts for 25ZL330MEFCTA8X16
CONN HEADER 9POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.720" UNIV datasheet.pdf
RES 0.165 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE GLAND 7MM-10.5MM datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 2.666K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf