Rubycon 25ZLH560MEFC8X20
25ZLH560MEFC8X20 picture photo
Mfg. Part Number
25ZLH560MEFC8X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZLH560MEFC8X20.pdf
Availability of 25ZLH560MEFC8X20
QUANTITY
25ZLH560MEFC8X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZLH560MEFC8X20
Internal Part NumberEIS-25ZLH560MEFC8X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current825mA
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZLH560MEFC8X20
Related Links25ZLH560, 25ZLH560MEFC8X20 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZLH560MEFC8X20 Details Description
Related parts for 25ZLH560MEFC8X20
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.05K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DSUB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25C S 20" YEL FLOAT datasheet.pdf
RES 649 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf