Vicor Corporation V28A5T175BF3
V28A5T175BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A5T175BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W
Datasheet Download
V28A5T175BF3.pdf
Availability of V28A5T175BF3
QUANTITY
V28A5T175BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A5T175BF3
Internal Part NumberEIS-V28A5T175BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series175W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency76.8%
Power (Watts) - Max175W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A5T175BF3
Related LinksV28A5T, V28A5T175BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A5T175BF3 Details Description
Related parts for V28A5T175BF3
IDC CABLE - MPD34K/MC34M/X datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
I/O MODULE 4 DIG 2 RELAY 24VAC datasheet.pdf
CONN SPLICE 2WIRE 19-26AWG YLW datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 85.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 1000VDC RADIAL datasheet.pdf