Rubycon 25ZLJ1500MGA12.5X20
25ZLJ1500MGA12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
25ZLJ1500MGA12.5X20
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZLJ1500MGA12.5X20.pdf
Availability of 25ZLJ1500MGA12.5X20
QUANTITY
25ZLJ1500MGA12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZLJ1500MGA12.5X20
Internal Part NumberEIS-25ZLJ1500MGA12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZLJ Series Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A @ 120Hz
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZLJ1500MGA12.5X20
Related Links25ZLJ1500, 25ZLJ1500MGA12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZLJ1500MGA12.5X20 Details Description
Related parts for 25ZLJ1500MGA12.5X20
CONN RECEPT R/A 50POS 2-56 SCSI datasheet.pdf