Apem Inc. 2649LH/2A21900L220V
2649LH/2A21900L220V picture photo
Mfg. Part Number
2649LH/2A21900L220V
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Datasheet Download
2649LH/2A21900L220V.pdf
Availability of 2649LH/2A21900L220V
QUANTITY
2649LH/2A21900L220V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2649LH/2A21900L220V
Internal Part NumberEIS-2649LH/2A21900L220V
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
Actuator TypeFlat - Illuminated
Color - Actuator/CapOrange
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorNeon, Orange
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2649LH/2A21900L220V
Related Links2649LH/2A, 2649LH/2A21900L220V Datasheet, Apem Inc. Distributor
2649LH/2A21900L220V Details Description
Related parts for 2649LH/2A21900L220V
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 10ppm 9pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf