Daburn 2671/29GN-1000
2671/29GN-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2671/29GN-1000
Brief Description
HOOK-UP STRND 29AWG GREEN 1000'
Datasheet Download
2671/29GN-1000.pdf
Availability of 2671/29GN-1000
QUANTITY
2671/29GN-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2671/29GN-1000
Internal Part NumberEIS-2671/29GN-1000
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge29 AWG
Conductor Strand51/46
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.032" (0.81mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 80°C